Ile trwa badanie USG brzucha i jak do niego się przygotować?
2022-06-20 13:36:42
Ultrasonografia (USG) brzucha jest łatwo dostępnym badaniem, które wykonać można właściwie w każdej większej przychodni. Skierowanie na nie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, a robi to przeważnie w sytuacji, gdy pacjent skarży się na przewlekłe bóle brzucha niewiadomego pochodzenia. Badanie USG brzucha pomaga zdiagnozować choroby układu pokarmowego i moczowego. Pozwala ono ukierunkować dalsze leczenia, a czasem przyczynia się do postawienia ostatecznej diagnozy.
Ile trwa badanie USG brzucha i jak długo trzeba czekać na wynik?
USG brzucha jest badaniem niebolesnym i bardzo szybkim. Doświadczony specjalista jest w stanie przeprowadzić je w 10-20 minut, ale w niektórych sytuacjach może się ono przedłużyć. Dzieje się tak w przypadku, gdy w trakcie diagnostyki zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości wymagające wnikliwej analizy. Wynik USG brzucha odbieramy przeważnie zaraz po badaniu i możemy zanieść je do lekarza kierującego.
Warto pamiętać, że dokładność obrazu uzyskiwanego na monitorze diagnosty zależna jest nie tylko od jego umiejętności i doświadczenia, ale także jakości sprzętu, na którym pracuje. Nowoczesne ultrasonografy są bardzo dokładne, a odpowiednia obsługa takiego urządzenia dostarcza lekarzowi cennych informacji i pozwala postawić szybką diagnozę. Jeśli więc zależy nam na szczegółowym badaniu, warto wybrać USG Piła w renomowanej klinice, gdzie lekarz ma do dyspozycji sprzęt najwyższej jakości. Tylko wtedy wynik będzie odzwierciedlał stan faktyczny. Pamiętajmy też, że czasami badanie USG nie będzie w stanie znaleźć źródła naszych problemów, ale pomoże ukierunkować lekarza prowadzącego na źródło dolegliwości i będzie on mógł wysłać nas na bardziej szczegółowe badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
W jaki sposób przygotować się do badania USG brzucha?
Udając się na USG brzucha, należy przyjść na czczo, a w sytuacji, gdy badanie przeprowadzane jest w godzinach popołudniowych, powinniśmy zachować przynajmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy badaniem a ostatnim posiłkiem. Przed wejściem do gabinetu można przyjmować płyny, a nawet jest to wskazane, jeśli podejrzewamy u siebie chorobę nerek lub pęcherza moczowego.
Zjedzenie posiłku bezpośrednio przed badaniem może skutkować zamazaniem obrazu i uniemożliwi szczegółowe pokazanie poszczególnych narządów. Specjaliści zalecają, by na 2-3 dni przed planowanym badaniem przyjmować tabletki takie jak Espumisan. Mają one zredukować ilość gazów w jelitach, bo również one mogą zaburzać obraz diagnoście.
Aktualności
2023-03-01 15:29:56
Masaż leczniczy niesie za sobą bardzo duże zalety. Można na tym skorzystać pod kątem zdrowotnym, ale też zadbać o swoje samopoczucie. Najważniejsze jest to, aby trafić w odpowiednie miejsce i oddać się w ręce prawdziwego profesjonalisty. Cz...
Więcej2022-11-21 10:42:52
Przyjęło się sądzić, że infekcje bakteryjne można pokonać głównie antybiotykami. Jednakże bakterie oraz grzyby powodujące choroby nieustannie ewoluują, stając się opornymi na tego typu leczenie. Również w przypadku nadużywania antybiotykote...
Więcej2022-06-20 13:36:42
Ultrasonografia (USG) brzucha jest łatwo dostępnym badaniem, które wykonać można właściwie w każdej większej przychodni. Skierowanie na nie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, a robi to przeważnie w sytuacji, gdy pacjent skarży się na...
Więcej